پرونده‌های ثبت آثار ملی ایران

از سال ۱۳۱۰ تا ۱۳۸۸ش حدود ۲۶ هزار بنا و مجموعه و محوطه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. پروندۀ ثبت بسیاری از این آثار تنها مدرکی است که دربارۀ آن موجود است. با این حال پرونده‌های ثبتی آثار ملی ایران منتشر نشده است و پژوهشگران به آن دسترس ندارند.

 

دانشنامۀ ایران‌شهر بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی وقت به امضا رسانده است، پروندۀ ثبت بیش از ۲۲ هزار اثر، از شمارۀ ثبت یک تا ۲۲۷۷۵، را از آن سازمان دریافت کرده و از سال ۱۳۸۸ش و برای نخستین بار در وبگاه خود در دسترس همگان قرار داده است. تصویر این پرونده‌ها در قالب فایل پی‌دی‌اف (pdf) در مخزن مدرک‌ها موجود است.

 

از سویی دیگر دانشنامۀ ایران‌شهر از پرونده‌های ثبتی آثار ملی ایران یادداشت‌هایی تهیه کرده است و آنها را ذیل نام اثر در فهرست مداخل خود در دسترس محققان قرار داده است.

 

 

 

 

 

 

 دانشنامۀ ایران‌شهر همچنین برای عرضۀ بهتر آثار ثبتی در وبگاه خود اطلاعات شناسنامه‌ای آثار ثبت‌شده را تکمیل کرده و آنها را به تفکیک هر اثر در فهرست مداخل منتشر کرده است. آخرین ویراست فهرست آثار ملی ایران را می‌توانید از پیوند زیر دریافت کنید.

فهرست آثار ملی ایران (ویراست ۲۸ آبان ۱۳۹۰)

 

برای یافتن پرونده‌ای که به دنبالش هستید کافیست تا آن اثر را به اعتبار نام یا نشانی یا شمارۀ ثبت بیابید و تصویر پرونده‌اش را ببینید و فایل آن را دریافت کنید.

 

 

 

 پرونده‌های ثبت آثار ملی ایران

[نمونه‌ای از صفحات پروندۀ ثبتی «پاسارگاد» که به شمارۀ ۱۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.]